У Дніпрі існує чимало цікавих театральних колективів – як професійних, так і аматорських. У тому числі тих, які підпорядковуються департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. У Міжнародний день театру, який відзначається 27 березня, журналістка «Нашого міста» дізнавалась, які особливості має робота цих закладів культури під час війни.
Замість Телетеатру – Dnipro Art Stage
Довгий час у приміщенні, яке розташоване за адресою: Крутогірний узвіз, 9 був Телетеатр. Там йшли вистави, участь в яких брали місцеві актори. Але у минулому році тут розпочалась трансформація у новий сучасний мультикультурний та мультифункціональний простір Dnipro Art Stage.
– Ми хочемо зробити тут сучасний культурний простір, – розповідає Євген Хорошилов, начальник управління культури департаменту гуманітарної політики міськради. – Об’єднати творчих людей нашого міста у спільноту, яка буде цей простір розвивати. Тут буде театральна сцена, галерея, продакшн. У Dnipro Art Stage себе зможуть презентувати як досвідчені, так і молоді колективи та окремі митці. Їм будуть надані можливості для самореалізації.
Згідно з новою концепцією, тепер за адресою: Крутогірний узвіз, 9 буде не тільки театр. Тут представлятимуть своє мистецтво дизайнери, архітектори, музиканти, літератори. Незабаром всі вони об’єднаються під час Dnipro Art Stage Fest. Завдяки цьому мають з’явитись креативні сучасні мистецькі форми та ідеї, які реалізуються у стінах цього закладу. До речі, саме приміщення теж буде оновлено. Як саме? Ідеї можуть надавати місцеві митці. Але вже зараз до співпраці з Dnipro Art Stage долучився постановник творчого об’єднання GlumofArt Олександр Глумов. Він разом зі своєю командою поставив вистави – «Кастинг» та «Столик на трьох». Також тут йде вистава Яни Захарової-Куницької “Не Двоє???!!!”. Тобто театральне життя триває.
Міський театр ляльок
На житловому масиві Перемога-6 за адресою: пр.Героїв, 40-А знаходиться ще один маленький, але дуже цікавий театр – Міський театр ляльок. Він виріс з невеликого творчого об’єднання лялькарів. Зараз це повноцінний театр зі своєю усталеною трупою і власною сценою. Затишний зал та невелике фойє приймають маленьких глядачів кожні вихідні.
– Коли почалась велика війна, наша робота розділилась на дві частини, – згадує Валентин Фетісов, директор-художній керівник Міського театру ляльок. – Ми не могли працювати у власному приміщенні через те, що там не було укриття. Тому ми працювали в інших залах, а ще перетворились на виїзний театр. Дуже багато волонтерили: наприклад, показували вистави у шелтерах. У листопаді минулого року, коли в нашому театрі було зроблено укриття, ми нарешті повернулись до власного приміщення.
Зараз Міський театр ляльок відновлює свій репертуар та готує прем’єри. Незважаючи ні на що, колектив театру підготував нові постановки у 2022 та 2023 роках. Вони називаються «От, Ведмідь!» та «Мамина колискова». Поки що тут показують по одній виставі у суботу та неділю. Можливо, незабаром їх кількість збільшиться. У театрі працюють як відомі на все лялькове співтовариство метри цього виду мистецтва, так і чудові молоді артисти. Всього їх семеро. Цього року 30-річчя творчої діяльності відзначає Наталія Фетісова. Вона починала свій шлях у Дніпрі в обласному театрі ляльок, а останні 23 роки є актрисою Міського театру ляльок. Побачити Наталію та її героїв можна майже у всіх виставах.
Театр ДГУ
У 2023 році у нашому місті, з одного боку, з’явився новий заклад культури. З іншого – це був ребрендинг того творчого об’єднання, яке вже існувало. Йдеться про Театр КВН ДГУ, який змінив свою назву на Театр ДГУ. Тепер абревіатура «ДГУ» розшифровується як «Дніпро – гордість України». Відбулася певна жанрова зміна, але водночас у колективу Театру ДГУ, як і раніше, не має мети бути схожим на справжній театр.Утім, в його репертуарі є декілька постійних вистав, які користуються попитом. Більшість заходів театру відбуваються у «Будинку на Троїцькій» за адресою: вулиця Троїцька, 5-А. Зараз склад Театру ДГУ виглядає таким чином. Григорій Гельфер – директор-художній керівник, Євген Гендін – завідуючий літературно-драматургічною частиною. Ще є актори та музиканти.
Що можна побачити на сцені цього театру? Можна сказати без перебільшення – будь що. «Ілона Кокс. Спроба творчого вечору» – вистава про поетесу, яка родом зі Срібного віку, створює декаденські вірші. Є дитячий спектакль, який йде з великим успіхом. Він називається «І знову Карлсон», розрахований на малечу та їхніх батьків. Є вистава у жанрі авторських акторських читань. Називається «Задача про двох пішоходів», у ній задіяні Юрій Богуславський та Євген Гендін. Значна частина роботи театру – це відроджений фестиваль блогерів «Дніпровський пост». Через війну проводити його у колишньому форматі неможливо, тому фестиваль відродився у новому. Тепер цей проєкт називається «HIMARĶSович, або ВЕЧІР З TALKом». Ще декілька проєктів будуть втілені у найближчий час.
Театр одного актора «Крик»
Це театр відомий далеко за межами України, попри те, що у ньому грає тільки один актор. Він і є режисером-постановником всіх вистав, автором їхнього художнього та музичного оформлення. Ба більше: у деяких з них – таких як «Табу» та «Сонце в очах твоїх…» – він ще й грає на саксофоні, який опанував після 50 років.
Народний артист України Михайло Мельник є справжнього живою легендою театрального Дніпра та всієї України. Саме він створив Театр одного актора «Крик». Унікальність цього театру ще й в тому, що він ніколи не виїжджав та не планує виїжджати на гастролі. Тож для того, щоб побачити те, що відбувається на сцені Будинку Архітектора за адресою: вул. Михайла Грушевського, 1, театралам з інших міст доведеться їхати до Дніпра.
Зараз у репертуарі Театру одного актора «Крик» п’ять вистав. Крім двох вищезгаданих, є ще «Непізнанні» та «Дикий» – обидві за творами Стефана Цвейга. А ще «Гріх» за повістю Михайла Коцюбинського, за яку Михайло Мельник отримав Національну премію ім. Т. Шевченка. До речі, ця вистава йде у «Крику» останній сезон. Тож покваптесь, якщо ще її не бачили.
Театр «Віримо!»
Ще один театр, який завжди збирає аншлаги і про квитки на вистави якого варто подбати заздалегідь, це театр «Віримо!». Це авторський театр, який виріс з театральної студії режисера і педагога Володимира Петренка. Зараз він є його директором-художнім керівником. У трупі театру – його учні, в репертуарі – вистави самого Петренка та молодих режисерів, які виросли в театрі.
Головна фішка «Віримо!» в тому, що його режисери та актори не використовують в нових постановках напрацьовані прийоми і накопичений досвід. Кожен новий спектакль зовсім не схожий на попередній. Кожного разу це пошук нової театральної мови, нового способу спілкування з глядачем.
Доказом цього є свіжа прем’єра «Віримо!» – фантастична постановка за п’єсою Карела Чапека «Біла пошесть». Її вже декілька разів бачили дніпряни, яким пощастило завчасно придбати квитки (в інтернеті вони розлітались за декілька годин). А також театрали у Києві, Чернівцях, а згодом побачать глядачі у Празі та Відні. До речі, саме сьогодні, 27 березня, з нагоди Міжнародного дня театру , театр “Віримо!” запрошує містян на «Білу пошесть» до Дніпровської обласної філармонії. Вистава благодійна, весь збір від продажу квитків піде на потреби ЗСУ.
Юліанна Кокошко
Фото з відкритих джерел.
Нагадаємо, раніше ми писали про ТОП-5 найкрасивіших акторських пар Дніпра.