1 січня – день святковий, але для декого ще й тяжкий. Тому що новорічна ніч, як не крути, дається взнаки. Чим зайнятися у перший день нового року – про це журналістка «Нашого міста» запитала дніпрян. І отримала досить цікаві поради.
У сауні спекотно, але кайфово
Звісно, після бурно проведеної ночі у компанії, або якщо ви просто до другої чи третьої години дивилися вдома телевізор, є сенс відпочити та розслабитися. SPA-комплекси підходять для цього якнайкраще.
Нещодавно ми з чоловіком відвідали один з дніпровських SPA-комплексів. Одразу скажу: перш, ніж йти у подібні місця, варто проконсультуватися у свого сімейного лікаря. Бо на вході ніхто вас не запитає про те, чи можна вам відвідувати сауну за станом здоров’я. До речі, довідку для відвідування басейнів тут теж не питають.
Якщо ж ви та ваш лікар вирішили, що лазня – це саме те, що вам треба, сміливо йдіть та розслабляйтесь. У великих комплексах можна поплавати у різних басейнах та відвідати декілька різновидів лазень та саун: фінську, слов’янську, японську, соляну, ароматичну. Особисто мені більш за все сподобалась найбільш екстремальна – фінська. Сухе повітря дозволяє піднімати температуру в цій сауні до 90-100°С. Кажуть, що під впливом тимчасового перегрівання змінюються всі функції організму — кровообіг, дихання, властивості крові, виділення та обмін речовин. Дуже низька вологість сприяє великому потовиділенню і, отже, звільненню від різних шлаків. Так, тут дуже спекотно. Але недовго – сеанс триває 10 хвилин. А цитрусовий аромат (під час нашого відвідування фінської сауни був саме такий) додає приємного відчуття. Тільки треба обов’язково щось одягати на голову, щоб захистити її від жару. Ще одна досить цікава штука у подібних комплексах – це джакузі. У снігову кімнату я на декілька секунд заскочила, а ось пірнати у крижаний басейн не наважилась. Ароматні чаї доповнили приємні враження. Тож однозначно можу порадити SPA-комплекс як один з варіантів проведення 1 січня. Тільки йти туди варто не на годину-дві, а хоча б на півдня.
Детокс по-домашньому
Якщо ви вирішили залишитися у перший день нового року вдома, зробити детокс-процедури можна й самому. Ні, звичайно, сауну чи лазню у квартирі ви не влаштуєте. А ось спробувати вивести токсини за допомогою домашніх масок цілком можливо.
– Дійсно, провести просту детоксикацію можливо і самому, – зазначає дніпровська косметологиня Олена Нікутіна. – Природній шлях виведення токсинів із організму відбувається через пори. Ефективну маску можна приготувати самостійно. Правда, напередодні все ж таки варто відвідати косметолога, який визначить ваш тип шкіри і дасть поради відносно того, яка детокс-маска найкраще підійде саме вам. Ось декілька можливих варіантів.
Апельсинова маска
3 часточки апельсина;
1 столова ложка домашнього сиру;
2 чайні ложки меду (якщо немає алергії на цей продукт).
Змішайте всі інгредієнти у мисці та нанесіть маску на обличчя на 10-15 хвилин. Зверніть увагу на те, що маска, в складі якої є фруктова кислота, може залишити опіки на шкірі, якщо її використовувати більше 15 хвилин.
Маска на основі активованого вугілля
1 столова ложка подрібненого активованого вугілля;
1 чайна ложка лимонного соку;
1 чайна ложка натурального йогурту.
Активоване вугілля глибоко очищує пори, що дає можливість клітинам обличчя дихати. Змішайте всі інгредієнти та нанесіть тонким шаром на шкіру. Через 20 хвилин змийте теплою водою. Кисломолочна маска для сухого типу шкіри
2 чайні ложки жирного домашнього сиру;
2 чайні ложки кефіру;
2 чайні ложки меду.
Цю маску також тримайте не більше 15 хвилин, після чого ретельно змийте теплою водою. Ефект буде одразу: шкіра стане гладкою та сяючою.
Чихіртма – засіб від похмілля
Важка голова та відсутність апетиту, на жаль, є частими супутниками 1 січня. Як боротися з цими постноворічними синдромами? У дніпрянина Івана Бакутіна є власний рецепт для подібних випадків. Чоловік давно захоплюється кулінарією, при цьому намагається готувати не банальні, а оригінальні страви.
– Звісно, багато хто звик доїдати 1 січня салати, які залишилися з новорічної ночі, – каже Іван Бакутін. – Але я б не радив цього робити. Найкраща страва на цей випадок – чихіртма. Саме її я зазвичай готую на обід у перший день нового року. Чихіртма – це смачний і корисний грузинський суп із насиченим смаком. У класичному варіанті він складається з мінімуму інгредієнтів, а велика частина смакових приправ подаються до неї окремо, щоб кожен заправив ніжний кремовий суп за своїм смаком. Чихіртму краще готувати в тій кількості, яку ви і ваша сім’я зможе з’їсти за один раз. Гріти готовий суп не варто, бо яйця згорнуться. До речі, ви можете заздалегідь приготувати бульйон з заправкою і куркою, але яйця краще вводити безпосередньо перед подачею супу на стіл.
Інгредієнти:
Курка одна – 1,5-2 кг;
Цибуля ріпчаста – 2 шт;
Яйця – 4 шт;
Пшеничне борошно – 4 ст. л.;
Винний оцет білий – 4 ст. л.;
Вершкове масло – 50 г;
Кінза – 1 пучок;
Сіль за смаком;
Червоний мелений перець за смаком;
Часник – 3-4 зубчики;
Вода – 4 л.
Обидві цибулини чистимо, але нарізаємо дрібно тільки одну, друга піде в бульйон, її достатньо розрізати на чотири частини. Від пучка кінзи відрізаємо всі стебла і зв’язуємо їх ниткою, стебла теж підуть у бульйон. Курку миємо і кладемо в каструлю, заливаємо водою, доводимо до кипіння і зливаємо першу воду. Так бульйон буде смачнішим і більш прозорим. Заливаємо курку чистою водою, додаємо цибулю, стебла кінзи, трохи солимо і варимо бульйон 40 хвилин. Коли курка звариться, виймаємо її з каструлі і залишаємо остигати. З бульйону виймаємо цибулю і стебла кінзи, вони більше не потрібні. Жир, що залишився в бульйоні, нам теж стане в нагоді, знімаємо його ложкою і перекладаємо на сковорідку. На ньому ми будемо смажити цибулю. Висипаємо на сковорідку цибулю і майже відразу додаємо вершкове масло, щоб цибуля не підгоріла. Нам потрібна прозора цибуля, яка протушкується в маслі і стане м’якою, кашоподібною. Поки цибуля тушкується, збиваємо в окремій мисці яйця з оцтом і додаємо в нього стакан трохи остиглого бульйону. Збиваємо разом з бульйоном до однорідної маси. Всипаємо на сковорідку борошно і ретельно перемішуємо. Поступово вливаємо 1-1,5 склянки бульйону і розмішуємо, щоб не було грудочок від муки. Залишаємо на вогні ще на 10 хвилин, постійно помішуючи.
Курку розбираємо на великі шматочки, всі кістки виймаємо. Ставимо на вогонь бульйон і доводимо до кипіння. Як тільки закипить, вводимо заправку з борошна з цибулею і розмішуємо вінчиком. Відразу після цього вводимо в суп яєчну суміш, не припиняючи інтенсивно розмішувати суп. Висипаємо в суп курку, доводимо до кипіння і відразу знімаємо з вогню. Кінзу нарізаємо дрібно, додаємо в гарячий суп, коли він вже знятий з вогню. Даємо супу настоятися 15-20 хвилин. Окремо подаємо нарізану свіжу кінзу, натертий часник, мелений червоний перець і винний оцет, щоб кожен зміг додати приправи в суп на свій смак.
Лото, доміно чи «Монополія»
Пенсіонер Олексій Почепцов мешкає разом з дружиною Ніною. Обоє дуже полюбляють настільні ігри – саме так подружжя часто проводить довгі зимові вечори. 1 січня теж не є винятком.
– Якщо до нас приїжджають у гості онуки, ми всі разом граємо в «Монополію», – розповідає Олексій Почепцов. – Але у тих випадках, коли ми з дружиною самі, обираємо більш прості ігри. Наприклад, лото чи доміно. Шашки теж вважаю хорошим варіантом для двох гравців.
Втім, іноді у перший день нового року подружжя Почепцових залишає міську квартиру і їде прогулятись по місту. Олексій до того ж активно займається волонтерством. Тож цілком можливо, що навіть під час свят він не відпочиває, а робить добрі справи.
Пробіжки лісом кращі за застілля
Коли відомому дніпровському фотокору Дмитру Кравченку виповнилося 50, він круто змінив своє життя, навідріз відмовившись від спиртного. Уже майже 30 років наш колега зимові свята проводить на дачі в Орільському (в недавньому минулому – Партизанське).
— Відпочивати на дачі люблю, — зазначає Дмитро Миколайович. — Зазвичай приїжджаємо з дружиною заздалегідь, гарненько протоплюємо будинок, робимо передсвяткове прибирання. Особливо не готуємося. Для мене головне задоволення — свіже повітря і легкі лісові пробіжки. Повітря здається чарівним і цілющим. І душа, і тіло радіють! Коли був молодшим, іноді ще й купався в Орілі. Але зимові купання – це на любителя.
Поїздка на дачу 1 січня – це чудовий варіант для тих, хто провів новорічну ніч у міській квартирі, а тепер хоче відпочити на природі.
Зробіть свято для пташок
Навіть у найважчі часи потрібно вміти радіти, піднімати настрій собі та оточуючим. В обласному еколого-натуралістичному центрі склалася традиція — розвішувати оригінальні пташині годівнички. Цією доброю справою можна зайнятися і у перший день нового року разом з дітьми чи онуками.
— Ми з юнатами робимо пташині годівнички, — розповідає Галина Крикун, заступниця директора екоцентру. — Саме виготовлення годівничок тішить дітей. Годівничку можна зробити з будь-яких підручних матеріалів та засобів, але необхідна умова для кожної з таких конструкцій — міцність. Важливо також подбати про захист від вітру та снігу. Найпростіший спосіб зробити годівничку — це зробити її з пластикової пляшки. Можна наполовину зрізати пляшку, або просто вирізати в ній отвір достатнього діаметру, аби пташки без проблем змогли дістати з пляшки їжу. Аналогічну годівничку можна зробити і зі скляної банки. Щоправда, вирізати отвори в самій банці непотрібно. Простіше одягнути на банку кришку і зробити отвори в кришці.
Чим годувати пташок? Горобці полюбляють несмажене соняшникове насіння, сойки — біле насіння гарбуза, костогризи — плоди горобини і калини, щиглики — несолені чищені горіхи, дятли і шишкарі — шишки, жолуді, горіхи, снігурі та омелюхи — насіння клена та ясеня. Загалом злакові є найулюбленішим кормом для більшості видів пташок, тому підійдуть пшениця, ячмінь, просо, овес. З круп найкраще брати вівсяну та перлову. Не варто забувати й про зернята соняшника. До речі, встановлювати годівниці на дачах або у приватних садибах навіть корисно. Навесні пернаті віддячать вам, знищивши більшість садово-городніх шкідників.
Юліанна Кокошко та Олександр Разумний.
Фото автора та з відкритих джерел.
Нагадаємо, раніше ми писали, що можна подарувати на Новий рік.