19 грудня у Дніпровському художньому музеї (вул. Шевченка, 21) відбулося відкриття виставки Стаса Жалобнюка «Випромінювання». Журналістка «Нашого міста» побувала на цьому заході.
Стас Жалобнюк – одесит, але у Дніпро він приїхав задля того, щоб перекреслити уявлення багатьох з нас про його рідне місто. Представлена експозиція поєднала декілька циклів митця, створених упродовж останніх десяти років. Художник активно осмислює вияви деколонізаційних процесів, що відбуваються в Одесі. А після початку повномасштабного вторгнення його творчість цілком зосереджена на фіксації «перлини біля моря» як фронтиру російсько-української війни.
У цих залах – візуалізація трьох історій моєї родини, – розповідає Стас Жалобнюк. – Історія мого діда Сави з Вінничини, йдеться про 1947 рік. Вона, по суті, звичайна – у багатьох є схожий досвід. Моя ціль – максимально чітко сформулювати час, залишити у музейних колекціях свідчення всіх наших переживань. Дід Сава не міг сплачувати податок за дерева, тому сад треба було вбити. Цій події я при святив інсталяцію. Саме тоді моя родина заговорила російською. Я теж довгий час розмовляв цією мовою. Але вже п’ять років поспіль розмовляю тільки українською. Через це втратив багато старих друзів, але й знайшов нових.
Друга історія пов’язана з влучанням рашистів по нафтобазі у 2022 році. Художник відтворив вид на пожежу, яка здійнялася після вибуху. Саме це бачив зі свого вікна Стефан – син Стаса. А третя нагадує про влучання поряд з Одеським національним художнім музеєм, внаслідок якого постраждала унікальна будівля 18 сторіччя та деякі експонати.
«Випромінювання» вже побувало у багатьох містах України, його подорож продовжується. Цей проєкт організований спільно з Одеським національним художнім музеєм. У Дніпрі його можна побачити до 19 січня 2025 року.
Юліанна Кокошко.
Фото автора.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Дніпрі відкрилась виставка, присвячена супротиву російській окупації.