Від анімешників до квадроберів: які молодіжні субкультури популярні у Дніпрі 

  • Категорія:
  • Афіша
  • Новини
  • Мітки:
  • Афиша Днепра

Які б не буди важкі часи, сучасні діти та підлітки розвиваються та знаходять для себе цікаві захоплення. Які саме молодіжні субкультури є зараз популярними в Україні загалом та у Дніпрі зокрема? Відповідь на це питання шукала журналістка «Нашого міста».

 Марія-Марци захоплюється аніме

 13-річна дніпровська школярка Марія Перекотій називає себе Марци. Вона є представницею субкультури аніме, якою захоплюються чимало дніпрян. Років десять тому у нашому місті навіть почав проводитися великий аніме-фестиваль. Кажуть, він є і зараз, тільки через війну став менш масштабним.

– Аніме – це жанр японської мультиплікації, яка розрахована не лише на дитячу аудиторію, а також на підліткову та дорослу, – пояснює Марія-Марци. – Тому помилково називати аніме японськими мультиками. Є різні сюжети та жанри на будь-який смак. Слід згадати і про мангу –  чорно-білі комікси, які пов’язані з аніме одним сюжетом, або автор пише окрему історію, яка є лише в його манзі. Також є манхви – кольорові комікси. Особисто я читала багато манг і манхв, в деякі просто закохалася. Все це добре розвинутий вид мистецтва, який є популярним не лише в азіатських країнах, а й по всьому світу.

Недивно, що для «анімешників» виробляється багато різноманітної продукції, завдяки якій люди перевтілюються в своїх улюблених аніме-персонажів. А потім знімають відео, фотографуються, відвідують фестивалі.  Щодо Марії-Марци, вона робить креативні мейкапи в стилі певних аніме-персонажів. Дівчина є художницею-початківцем, яка пов’язала свою творчість з аніме. Малює різних персонажів з манг, манхів, мультиків, фільмів, книг та ігор.

—  Якось в одній з соцмереж я випадково натрапила на аніме «Безхатній бог», – згадує Марія-Марци. – Після першої ж серії я полюбила його і передивлялася декілька разів. Потім було багато інших аніме. В той час було дуже популярним аніме «Наруто»,  я теж подивилася його. Зараз я дивлюся аніме, читаю манги та манхви. Це допомагає не зійти з розуму від постійного стресу та жаху, який змушує нас відчувати війна.

Згодом захоплення дівчини почало вимагати витрат, адже вона дізналася про аніме-магазини, різноманітні заходи та фестивалі.   Марія- Марци регулярно робить покупки, які пов’язані з її хобі. Чого в неї вже тільки немає! Рюкзаки з символікою аніме, значки, брелоки, прикраси, стікери, одяг, фігурки персонажів, а також величезна кількість плакатів. 

–  Я рада, що познайомилася з цією субкультурою, – зізнається  Марія-Марци. – Бо аніме рятувало і досі рятує, коли важко і потрібно відволіктися. Не подумайте, що в мене немає друзів, і що я бачу порятунок від реальності тільки в аніме. Друзі є, проте іноді хочеться дійсно відволіктися від всього.

Квадробери вдягають звірячі маски та хвости

А ось субкультура квадроберів є достатньо новою – їй біля чотирьох років. Завдяки їй дітей в масках з мордами тварин і накладними хвостами, що пересуваються рачки, можна побачити на вулицях українських міст, у тому числі і Дніпра. 

Вперше світ дізнався про те, хто такі квадробери, завдяки Кенічі Іто з Токіо. У дитинстві він зовні був схожий на мавпочку, його часто дражнили через це. А він почав вивчати особливості опорно-рухового апарату мавпи і адаптував їх під організм людини.  Згодом хлопець став рекордсменом, а до нової техніки бігу стали придивлятися фітнес-тренери. Таким чином, спочатку квадробіка була тільки різновидом фізичних вправ, а не субкультурою.

 Сьогодні квадробери – це зазвичай люди, які стали учасниками нестандартної субкультури. Діти, які беруть участь у ній, пересуваються навкарачки, використовуючи маски та накладні хвости. Для них квадробіка – це не про фізичну активність, а про приналежність до певних трендів.

Але квадробери в Україні – це тільки одна гілка модної нині субкультури. Крім них ще  існують теріани (або теріантропи) та фуррі. Між цими трьома течіями одного тренду є суттєва різниця. Квадробери –  це ті, хто імітує повадки тварин фізично і зовні, надягаючи маски і хвости. Фуррі наслідують мультяшних героїв – людиноподібних звірят. А ось теріантропи переконані, що мають душу певної тварини. Для того, щоб зрозуміти, чи небезпечні такі захоплення для дитини, необхідно уважно поспостерігати за її поведінкою.Врешті решт, кожен з нас у дитинстві зображував якихось тваринок на новорічних заходах під ялинкою. А хлопці дуже часто скакали у дворах на палицях подібно кінноті якоїсь армії. І у дорослих не виникало думки, що з нами щось не так. Що ж змінилось зараз?

Ярослава зображує лисичку та співчуває тваринам

Дніпрянка Ляля Євтушенко – мама 10-річної Ярослави. Квадробікою дівчина захопилася  навесні цього року. Жінка про це дізналась майже одразу, бо донька прийшла до неї з проханням зробити їй хвіст, як у лисички.

–        Коли я запитала, навіщо їй хвіст, вона пояснила, що їй подобаються теріани, і вона хоче займатися квадробікою, – розповідає Ляля Євтушенко. – Звісно, перед тим, як виконувати її бажання, я погуглила інформацію. З’ясувала для себе, що це чергова субкультура, яка не є чимось новим для людства. Адже більшість дітей у той чи інший час ототожнюють себе з якимись тваринами,  досліджують свої відчуття, намагаючись поводитись, як вони. Мене особисто в цьому захопленні нічого не лякає. Тому що у будь-яких колективах, організаціях, рухах  завжди є фанатики, які спотворюють основну ідею такого гурту. Проте такі крайні форми прояву емоцій не роблять ту чи іншу культуру поганою.

Звичайно, у світі існують негативні течії, метою яких є спотворення, знущання чи шкода собі або іншим людям. Проте теріантропія до таких течій, на думку Лялі Євтушенко, не належить. Вона не бачить нічого поганого в тім, щоб діти, відчуваючи себе частиною природи, експериментували і досліджували те, як почуваються тварини в цьому світі.

–        Мені навпаки подобається, що моя донька замислилась над питаннями жорстокого поводження з тваринами, їх експлуатації,  –  наголошує Ляля Євтушенко. –  Над походженням натуральних шуб, шкіряних речей тощо. Мені подобається, що вона співчуває тваринам, намагається зрозуміти їх поведінку, усвідомити, що вони також мають свої кордони. І що ми всі є частиною природи, а не її бездумними та безвідповідальними експлуататорами.

 До речі, зараз від захоплення Ярослави залишився лише хвіст. Адже почалось навчання у школі, і дівчинці стало зовсім не до ігор. 

Батьки мають не втрачати контакт з дитиною

Взагалі діти завжди грали в ігри,  наслідуючи тварин – про це нагадує дніпровська психологиня Вікторія Вдовіна.  Це були знайомі нам кошенята, песики чи ведмедики. Просто зараз така гра вийшла на новий рівень.

 – Причини захоплення тими чи іншими субкультурами можуть бути різними, – розповідає Вікторія Вдовіна. –  Наприклад, це один з видів цікавої гри у переодягання в улюблену тваринку чи персонажа. Також це намагання продемонструвати свій внутрішній світ за допомогою одягу, аніме, маски, виразити свої творчі схильності. Квадробінг – це й любов дітей до тварин, бажання мати щось спільне зі своїм улюбленцем чи якимось персонажем. Не варто забувати й про слідування трендам, бо часто все нове викликає бажання спробувати. А ще – це приналежність до спільноти, де людина може знайти підтримку.

Якщо це не витісняє реальне життя, не впливає на навчання чи стосунки з рідними, друзями, такі захоплення є безпечними. Але якщо дитина повністю занурюється у цей світ, знижується її успішність в школі, вона перестає спілкуватись з батьками та друзями, більшість часу проводить у вигляді тварини, необхідно звернути увагу та почати діяти. Це може бути спочатку бесіда з дитиною про її емоційний стан, причини захоплення. Інколи батькам потрібно підключити спеціалістів для того, щоб допомогти сину чи доньці повернутися у реальний світ.

–        Дитині,  безумовно, потрібна психологічна допомога, якщо квадроберство – це привід сховатися під маскою від дійсності, від проблем, якщо це її своєрідний психологічний захист, – зазначає Вікторія Вдовіна. –  Така поведінка квадроберів може лякати навіть інших дітей, бо це виглядає чужим та незрозумілим. 10-річний хлопчик  нещодавно поділився зі мною, що він бачив квадроберів в парку, і його це налякало. Бо вони «були злими та нападали на людей». З хлопцем ми дійшли згоди, що не всі квадробери агресивні, так як і люди в житті. І якщо поважати їх, не ображати, з ними можна подружитися.

Батькам і вчителям, діти яких мають таке хобі, потрібно підтримувати свою дитину, цікавитись її життям і захопленням. Але також варто обговорювати правила поведінки під час таких ігор. Не забуваємо про те, що наші кордони закінчуються там, де починаються кордони інших. Ні в якому разі не можна критикувати чи висміювати такі захоплення, бо це дійсно може нашкодити. Не відчуваючи підтримку, дитина  закриється, перестане довіряти, зникне важливий емоційний зв’язок.  

–        На мою думку, якщо дитина знаходить в таких іграх психологічну розрядку, менше часу проводить перед екраном телефону та може знайти коло друзів, це чудово,  –  впевнена Вікторія Вдовіна. –  Особливо в такий важкий для країни час, коли потрібно якось відволікатись, знаходити для себе позитив, знижувати наслідки стресу. До того ж для кожної дитини або підлітка є важливим знайти однодумців, бути приналежним до спільноти, мати уподобання, яких, можливо, не було у батьків в дитинстві. Ще таке хобі є гарним методом набути впевненості, не стримувати негативні емоції, вчитись самовираженню, розвивати уяву,  креативність чи навички комунікації.

А ще дніпровська психологиня радить супроводжувати дитину на зібрання квадроберів, спостерігати за будь-якими змінами в її поведінці. Добре було б допомогти їй створити крутий костюм. Це зблизить батьків з дитиною, буде сприяти довірі між ними. 

 Фото Валерія Кравченка, з архіву Лялі Євтушенко та з відкритих джерел.Нагадаємо, раніше ми писали про те, скільки коштує у Дніпрі зібрати учня в школу.

Слідкуйте за подіями в наших групах