Опис
Концерт джаз оркестра DNIPRO BAND 12 июня 2019 года, г.Днепр, Филармония им. Л. Когана.
Ми знаємо, що джаз виник у США серед пригнобленого, безправного негритянського населення, серед нащадків чорних рабів, яких насильно вивозили зі своєї батьківщини. В результаті переносу негритянської вокальної музики і ритму в інструментальну сферу народилася нова оркестрова музика – джаз.
Основні особливості джазу – це імпровізаційність і свобода ритму, вільне дихання мелодії. Музиканти джазу повинні вміти імпровізувати або колективно, або соло на тлі срепетированого акомпанементу. Що ж стосується джазового ритму (він позначається словом свінг від англійського swing- гойдання), то один з американських джазових музикантів писав про нього так:
“Це почуття натхненного ритму, який викликає у музикантів відчуття легкості і свободи імпровізації і дає враження нестримного руху всього оркестру вперед з безперервно зростаючою швидкістю, хоча фактично темп залишається незмінним”.
З часу свого виникнення в південному американському місті Нью-Орлеан джазвстиг пройти величезний шлях. Він поширився спочатку в Америці, а потім іу всьому світі. Він перестав бути мистецтвом негрів: дуже скоро в джаз прийшлибілі музиканти. Імена видатних майстрів джазу відомі всім. Це Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Бении Гудмен, Глен Міллер. Це співачки Елла Фицджералд і Бессі Сміт.
Музика джазу вплинула на симфонічну та оперну. Американський композитор Джордж Гершвін написав “Рапсодію в стилі блюз” для фортепіано з оркестром, використовував елементи джазу своєї опери “Поргі і Бесс”.
Джаз є і у нас в країні. Перший з них виник ще в двадцяті роки. Це був театралізований джаз-оркестр під керуванням Леоніда Утьосова. На багато років пов’язав з ним свою творчу долю композитор Дунаєвський. Напевно, ви теж чули цей оркестр: він звучить у життєрадісному вимірі, і досі користується успіхом фільм “Веселі хлопці”.
На відміну від симфонічного оркестру в джазі немає постійного складу. Джаз – це завжди ансамбль солістів. І навіть якщо випадково склади двох джазових колективів співпадуть, все таки зовсім однаковими вони бути не можуть. Адже водному випадку кращим солістом буде, наприклад, трубач, а в іншому виявиться якийсь інший музикант.
Так і в нашому оркестрі DNIPRO BAND. Минають роки, уходять одні музиканти, долучаються інші. Тому, наш оркестр в новому сезоні знов зазвучить по-іншому. По-новому, тому що джаз народжується тільки в мить його створення, мить імпровізації, мить єднання духу свободи, музикантів та вас, наші дорогі слухачі!