Що буде після апокаліпсису: як дніпровські актори створили «Бункерне радіо»

  • Категорія:
  • Куди піти дніпро
  • Новини

Майже два роки у Дніпрі існує цікавий мистецький проєкт – «Бункерне радіо».  Спочатку він існував тільки у форматі аудіоісторій, які можна було почути на однойменному телеграм-каналі. Але нещодавно вийшов з бункеру  «в люди». Минулої неділі, 14 січня, на малій сцені театру «Віримо!» можна було почути «Різдвяну історію» Чарльза Діккенса.

«Бункерне радіо» з’явилось у березні 2022 року – фактично одразу після початку великої війни. У той час актори театру «Віримо!» Тарас Шевченко та Тимофій Тарковський були без роботи. Театр не працював, перспективи його існування, як і країни в цілому, були туманні.

  • Театри були зачинені, але залишалась потреба спілкуватись з глядачами, – розповідає Тарас Шевченко. –  Грати вистави ми не могли, тож вирішили записувати їх. Знайшли твір Всеволода Нестайка  «Тореадори з Васюківки», записали дві частини по 15 хвилин кожна. Воно зайшло.

Потім були казки Вільгельма Гауфа, оповідання Рея Бредбері, Сергія Жадана та інші твори.

  • Таким чином виникла ідея створення «Бункерного  радіо», яке можна читати та показувати де завгодно, – згадує Тимофій Тарковський. –  З живими виступами ми були у Чернівцях, Львові, Івано-Франківську, Тернополі та Відні. Їдемо туди, куди нас запрошують.

У Дніпрі у «Букерного радіо» було вже декілька живих виступів. Глядачі могли потрапити на них за  донат –  актори збирали гроші на засоби ППО  та на реконструкцію пологового будинку, який рашисти зруйнували 29 грудня 2023 року. Загалом вдалося зібрати біля 25 тисяч гривень.

Під час виступу на сцені єдиною декорацією є «радіостанція», завдяки якій відбувається «прямий етер».  Але Тарас та Тимофій не просто читають твори. Вони роблять це з акторською майстерністю, створюючи образи за допомогою голосу та міміки. Атмосфера таємничості також створюється за допомогою напівмороку та чудово підібраного музичного супроводження. Тобто, все як в справжньому бункері. Гадаю, багатьом глядачам та слухачам цікаво, де саме він знаходиться.   

  • Це образ нашого сьогодення – на жаль, ми всі час від час мусимо ховатись в укриттях від обстрілів, – каже Тарас Шевченко. – А взагалі ми з Тимофієм працюємо у підвалі Палацу дітей та юнацтва, у якому знаходиться театр «Віримо!». Саме там ми записуємо наші аудіовистави та іноді – відео. Влітку там прохолодно та дуже приємно. Але взимку хоча й трохи холодно, ми цього не помічаємо. Бо зайняті роботою.

Коли Тарас та Тимофій обирають твори для свого проєкту, орієнтуються, перш за все, на те, щоб ролі в них можна було розподілити на двох акторів. При цьому зізнаються, що мають особливе тяжіння до містичних творів – саме з цієї причини свого часу обрали Стівена Кінга. А взагалі хлопці запрошують слухачів на постапокаліптичну хвилю.

  • На жаль, зараз не тільки в нашій країні, а загалом в світі є чимало руйнівного да деструктивного, – підкреслює Тарас Шевченко. – Люди намагаються знищити землю – наприклад, це стосується екології.  Тобто є відчуття апокаліпсису та того, що буде змога його пережити. Переосмислити все за допомогою класичної літератури. А потім почати жити наново.

У найближчих планах «Бункерного радіо» – продовжувати радіовистави на малій сцені театру «Віримо!». Але це вже буде після великої прем’єри вистави «Біла пошесть», де Тарас Шевченко грає головну роль. До речі, Тимофія Тарковського можна побачити у головній ролі у виставі «Оргія».

  • Ми вже записали чотири частини «Чарлі та шоколадна фабрика» Роалда Дала, – зізнається Тарас Шевченко. – Це половина всієї історії. Хочемо її завершити найближчим часом.

Тож приєднуйтесь до «Бункерного радіо» у телеграмі. Тут можна не тільки налаштуватись на постапокаліптичну хвилю, а й побачити малюнки, які ілюструють почуте.

Юліанна Кокошко

Фото автора

Слідкуйте за подіями в наших групах