Свято наближається, а разом з ним і бажання та необхідність шукати подарунки. Де саме це краще робити та що можна подарувати рідним та друзям, дізнавалася журналістка «Нашого міста».
Змійка Веселинка обійдеться у 350 гривень
Коли ми замислюємося над тим, де вигідніше можна знайти той чи інший подарунок, зазвичай перша думка – про інтернет. Саме там, не сходячи з дивану, можна знайти чимало варіантів оригінальних сюрпризів. Наступний рік за східним китайським календарем буде роком Дерев’яної Змії. Що можна знайти у мережі на цю тему?
На сайті магазину «Епіцентр» є у наявності маленький сувенір – змія успіху салатова розміром 5 x 10 см. Зроблена у Китаї з полігуми, коштує 69 грн. Велике різноманіття змій чекає на шукачів подарунків на Розетці. Тут є солодкі набори зі зміїною тематикою, м’які іграшки, магніти, новорічні прикраси. Наприклад, дерев’яна ялинкова іграшка “Змія в жовто-блакитній шапці-2025”. Ціни – на будь-який гаманець, від 35 до 1000 гривень.
Втім, якщо хочеться придбати річ не з масмаркету, зроблену китайцями, а справжній український етносувенір, така можливість теж є. Коштувати таке задоволення буде значно дорожче, але оригінальний дизайн, мабуть, все ж таки цього вартий. До прикладу, багато цікавих речей пропонує інтернет-магазин подарунків та українських сувенірів від виробника KozaDereza. Цей бренд у 2008 році заснувала тернопільчанка Вікторії Колодій. На сайті можна знайти Змійку Веселинку, яка «щойно народилася, а вже силкується пізнати цей світ. Мама з татом назвали її так через любов до усмішок Остапа Вишні». Коштує Веселинка 350 гривень.
Можна також зібрати все зміїне сімейство. Згідно інформації на сайті, «це уособлення традиційної української родини, схожої на ту, що зображена у Шевченковому “Садку вишневому коло хати”. Колекція сувенірів, присвячена Року Змії, представляє персонажів цього сімейства. Іграшки пошиті з натуральних тканин і наповнені гречаним лушпинням. А ще вироби вкриті захисним шаром акрилу, щоб колір зберігався надовго. Сувеніри декоровані ручним розписом, виконаним акриловими фарбами. Коштує “Зміїне сімейство” 1 650 гривень.
Мабуть, найвідоміша українська змія – це Зміючка Оленка з казки «Івасик-Телесик». Саме так назвали один зі своїх виробів володарі торгової марки “Світ чаю”. Згідно з інформацією в інтернеті, це фруктовий коктейль зі шматків сушених яблук, імбирного коріння, лимонної цедри та сушеної апельсинової скоринки. Коштує «Зміючка Оленка» 55 гривень за 50 грамів.
Свічка з ароматом печива «Дніпро»
У Дніпрі також є власна «Коза Дереза» – магазин, розташований за адресою: пр. Яворницького, 41. Тут продаються товари виключно українських виробників, багато які з них пов’язані саме з Дніпром. Наприклад, свічка з ароматом печива «Дніпро», до якої додається спеціальна рослинна основа. Коли свічка згорить, у горщику можна вирощувати квітку. Інструкцію з тим, як саме це робити, знайдете за QR-кодом. Коштує така краса 950 гривень.
– Саме свічки користуються у нас найбільшим попитом, – розповідає продавчиня-консультант на ім’я Вікторія. – Є з ароматом лимонного печива, вони менші за розміром, коштують 180 гривень. Є свіча з символом 2025 року – змією за 690 гривень, у вигляді соняху за 520 гривень. А ще свічки з бджолиного воску у вигляді книги, масла, лимона, помідорів, авокадо до 300-500 гривень. Цікавими сувенірами також є корки для пляшок з керамічним декором.
За словами Вікторії, добре купують на подарунки футболки та шопери, а ще – значки з українською тематикою по 350 гривень. Є лелека, мотанка, півонії, берегиня, дерево життя та значки, пов’язані з творчістю знаменитої художниці Марії Приймаченко. Більш складні варіанти подарунків від «Кози Дерези» – 3Д пазли та календарі, на кожній сторінці яких є незвичні факти про Україну. Коштують вони біля 500 гривень.
– Можна придбати на подарунок набір, завдяки якому робляться зліпки для рук, – додає Вікторія. – Для однієї людини, для двох та сімейний. Такі зліпки можна поставити на полицю на прикрасити ними інтер’єр. Всією родиною можна пограти у гру «Бізнес по-дніпровськи» – аналог відомої «Монополії». Один з найдемократичніших варіантів подарунка – різнокольорові качки по 250 гривень або шкарпетки з патріотичними принтами.
В’язані зміючки та кулони з рептиліями
Дніпровські майстрині також не залишилися осторонь зміїної тематики. Чимало цікавих та недорогих пропозицій можна знайти на ОLХ. Тут є різні іграшки ручної роботи – наприклад, змії, які зв’язані гачком. Саме такі пропонує 64-річна дніпрянка Наталія, яка до виходу на пенсію працювала бухгалтером. В’язання завжди було її хобі, зараз жінка має більше часу для втілення своїх ідей, тож взялася за іграшки. В’яже різні вироби, а її онука Олександра виставляє їх на продаж. Коштують такі зміючки недорого – 60-70 гривень.
Цікаві вироби на зміїну тематику пропонує майстриня з Кам’янського, яка створила власний бренд Prosto Viktoria. Серед сувенірів ручної роботи є, наприклад, магніт «Новорічна Змія». Це авторська ручна робота з термопластики. Ціна – 200 гривень, коробочка йде у подарунок. Є й оригінальні кулони зі зміями та у вигляді рептилій.
– Змійка з доооовгими віями – як вам? – пише на своїй сторінці у фейсбуці пані Вікторія. – Вперше в своєму житті нарощувала вії. Скажу вам – це більш кропітка робота, ніж ювелірна. Хотіла трохи вкоротити вії цій малій, а потім передумала і залишила так як є.
Для тих, кому однієї змії замало, майстриня створила кулон з міфічною Медузою Горгоною. Як відомо, в неї на голові – ціле кодло зі зміями.
– Мої замовники запитували мене, чи ношу я прикраси, які зробила сама, – каже пані Вікторія. – Відповідаю: звісно, ношу, і мені це дуже подобається. Буває, настав час, коли можна щось вже собі зробити гарне, намріяне. Аж раптом — нове замовлення. Звісно, себе, любиму, я відсуваю на потім і спочатку приступаю до замовлення (до речі, це теж мене дуже тішить). Цього разу я зробила собі на день народження такий подарунок. Він несе на собі символ наступного року – Змії. А Змія – це я.
Кобр побоюються, а Мія йде нарозхват
Дніпрянка Ірина Макаренко за освітою є вихователькою дитячого садочку. За своє життя змінила вже декілька професій, але хобі є незмінним вже десять років. Перший раз замовила незвичне мило для доньки. А коли отримала виріб – загорілася ідеєю спробувати зробити таку красу власними руками. Тепер напередодні свят Ірина виробляє мило, причому зараз вона зосередилася саме на зміях.
– Є кобри вагою 20 грамів та розміром 7*5,5см , висотою 6 см , – розповідає пані Ірина. – Пакую їх в кульочки , змії сидять в куполі на “траві” або на “снігу”, які теж зроблені з мила. Правда, кобр люди побоюються купувати – багато кому вони здаються занадто натуралістичними та страшними. Тому пропоную ще два види змійок: Красуню та Мію. Вони виглядають більш доброзичливими та симпатичними.
Під час війни таке хобі відволікає жінку від сумних думок, а також приносить невеликий додатковий дохід. Ціни на мило – від 25 до 80 гривень. Ірина продає його через фейсбук та ОЛХ. Найбільш гаряча пора на замовлення – останні два тижні перед святами. Але готуватися до них майстриня починає ще з вересня.
– Такі вироби потребують досить багато часу та праці, – зізнається Ірина Макаренко. – Зазвичай в мене замовляють мильні сувеніри партіями, бо вони не дорогі, але дуже милі. Мені дуже подобається реакція моїх замовників – я дарую їм позитивні емоції. Використовую натуральні інгредієнти, проблем з покупкою якісної мильної основи немає. Особливого аромату милу надають компоненти з Франції та Америки. Хоча зазвичай люди зрідка миються такими засобами – частіше просто зберігають їх вдома на полицях.
Ірина зазначає, що якщо ви теж плануєте не митися сувенірним милом, а зберігати його на полиці, варто дотримуватися певних правил. Не залишайте мило надовго на підвіконні – сонячні промені для нього шкідливі. Також на мило погано впливає тепло від батареї та волога, яка є у ванній кімнаті. Через неї мило з часом покривається краплинами. Ідеально підходить для мила сухе приміщення, або його треба зберігати у захисній плівці.
Мильні мандаринки не смачні, але гіпоалергенні
Юлія Сичова навчається у магістратурі Університету митної справи та фінансів на спеціальності «Публічне управління та адміністрування». А ще працює у весільному салоні. Незабаром молода дніпрянка збирається у декретну відпустку. Але поки ще є вільний час, робить новорічне мило. Мандарини, зірочки, пряники – такі вироби дніпряни із задоволенням замовляють через Юлін інстаграм.
– Почала робити мило роки чотири тому, – згадує Юлія Сичова. – у дитинстві я закінчила художню школу, тому мене приваблює можливість виробляти красиві речі. Особливе задоволення отримую від ручної роботи – наприклад, коли треба намалювати очі мильним звіряткам. Використовую натуральні компоненти – такі як масло ші, мандаринове масло. Мило виходить гіпоалергенним, його можна використовувати дітям. Завдяки цьому в мене є чимало замовлень від дитячих садочків.
Мило від Юлії коштує 50-60 гривень за одну штучку, в залежності від його ваги. Зазвичай одне мило важить 80-100 грамів. Але бувають шматки і по 150 грамів.
Патріотичні прикраси зараз в тренді
Петриківський розпис є візитівкою нашого краю та досить популярним варіантом подарунка на будь-яке свято. І це може бути не тільки посуд, а й інші креативні речі. Дніпрянка Ольга Потапова має художню освіту, вже багато років поспіль займається петриківкою. Останнім часом разом з Іриною Таляніною з Кам’янського вона створює браслети, прикраси на шию та сережки.
– Наш проєкт називається «Файні брансолєти», нещодавно до Нового року якраз підготували нову колекцію, – ділиться Ольга Потапова. – На металевих виробах Ірина вручну вибиває шкіряне коло чи іншу форму, пересилає мені прикраси. Потім я розписую їх акриловими фарбами. А мій чоловік Валерій все це фотографує для соцмереж.
Кулони від дніпровських майстринь коштують 200-250 гривень, браслети – від 350. Є не тільки жіночі, а й чоловічі прикраси. Наприклад, у браслетах для чоловіків також поєднується шкіра з металом та розписом.
– Такий напрямок я б назвала не хендмейдом, а сучасною народною творчістю, – зазначає Ольга Потапова. – Зараз намагаюся підкорювати ярмарок на Андріївському узвозі у Києві. Але також продаю наші з Іриною вироби через інтернет. Всі вони так чи інакше мають патріотичну спрямованість. Мій чоловік воював, зараз на фронті зять. А ще я досить багато займаюся волонтерством – розписую гільзи для військових. Тому мені важливо, щоб моя творчість мала український національний контекст. Гадаю, зараз для багатьох мешканців нашої країни це також є актуальним.
Юліанна Кокошко.
Фото автора та з відкритих джерел.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, які небезпечні подарунки пропонують аферисти.