«Чортове колесо» і «Шалена гойдалка»: чи безпечно розважатись на атракціонах у міських парках Дніпра

  • Категорія:
  • Новини

Міські парки – улюблене місце прогулянок дніпрян, особливо влітку. Тут можна сховатися від спеки і розважитися, зокрема – покататися на атракціонах. На що потрібно звертати увагу відвідувачам? Фахівці Державної служби праці рекомендують: в першу чергу — на зовнішній вигляд атракціонів. Це і якість фарбування, огорожа, наявність та розміщення нормативних документів, зокрема — правил безпечного користування атракціонами. Також має бути «Акт про відповідність атракціону вимогам безпечної експлуатації». Оператор (співробітник), який здійснює експлуатацію атракціону, повинен мати копію цього документа та надати його відвідувачу у разі потреби.

Журналісти «НМ» вирішили з’ясувати — чи відповідають атракціони у наших парках правилам техніки безпеки.

Парк Глоби: «Чортове колесо» скрипить, але експертне обстеження пройшло

У парку імені Лазаря Глоби у вечірній час багато людей різного віку.

— Я весь свій вільний час проводжу у цьому парку, — каже Катерина. — Вже покаталась на всіх атракціонах. Тут дуже круто! Мені подобається «Колесо огляду» та «Американські гірки». Приходила сюди з молодшим братом і він також катався на більшості атракціонів. Ще йому подобаються дитячі ігрові кімнати.

А ось Христина побоюється кататись на атракціоні «Колесовий огляд», дівчину лякають дивні звуки, які лунають під час його роботи.

— Ми приходимо в цей парк двічі на тиждень, відпочиваємо з дітьми, — розповідає вона. —  Діти полюбляють атракціони та годувати качок. Ми з чоловіком іноді катаємося на «Колесі огляду», яке під час руху жахливо скрипить. Тому є побоювання, що воно впаде. Було б добре, якби його налаштували, щоб воно не скрипіло і не лякало нас.

Нагадаємо, що взимку 2022 року цей атракціон було виставлено на продаж. Тоді у ЗМІ з’явилась інформація про те, що він не придатний для використання та небезпечний для відвідувачів. Чи безпечно спостерігати за краєвидами Дніпра з 25-метрової висоти?

Зовні даний атракціон виглядає яскраво. Під час роботи трохи чути скрипіння. Водночас невідомо – несправність це, чи це просто—робочий процес.

Квитки продає молодий чоловік  Євген. Він запевняє, що атракціон безпечний і демонструє відповідні документи.

Проїхати два кола коштує 100 грн. Діти до п’яти років відвідують атракціон безплатно, але тільки у супроводі дорослих. На вході розміщено правила використання атракціону. Також є спеціальна огорожа.

Відвідувачі молодшого віку полюбляють так звані дитячі кімнати. Вхід коштує 100 грн без обмеження часу. Також для дітей є батути, прокат електромобілів.

Поряд – «Дитяче колесо огляду». Вартість відвідування цього атракціону коштує 50 грн. Діти до трьох років можуть кататися за 30 грн, але в супроводі дорослих, які мають купити для себе квиток. Про це, а також про безпеку використання  йдеться в правилах, розміщених при вході.

Неподалік розташовані такі атракціони, як «Шалена гойдалка», «Хвилі Дніпра», «Лебеді», тощо. Всі вони мають огорожу, банери з правилами відвідування та непоганий зовнішній вигляд. Принаймні, видно, що їх нещодавно пофарбували.

Вартість відвідування: 70 грн для дорослих, 30 грн для дітей до п’яти років. Лише сеанс на «Шаленій гойдалці» коштує для дорослих — 80 грн, діти на ній кататися не можуть. Ця інформація, а також правила користування вказані на банерах. Щодо безпеки даних атракціонів, нам надали протоколи технічного огляду.

— Всі атракціони в парку щороку проходять експертне обстеження щодо техніки безпеки, — повідомив Максим Лущан, заступник директора ПП «Август».– Атракціони встановлено на фундаменті. Це не «Луна-парк», який приїхав — закрутив гайки, потім розкрутив – поїхав далі. У нас стаціонарні атракціони. Ми маємо штат спеціально навчених механіків. Кожного ранку проводимо техобстеження. Раз на декілька років виконується експертне оцінювання, необхідне за регламентом.

Парк Шевченка: документи в адміністратора, якого немає на роботі

Парк Шевченка фактично розділений на дві частини: це стара частина на горі і Монастирський острів. З’єднані вони пішохідним мостом. Частина атракціонів знаходиться на острові, а частина на території старого парку.

Прогулянку ми почали зі старого парку, де на очі одразу втрапив атракціон «Тролей». Це сталеві троси, натягнуті між високим берегом і Монастирським островом, прямо над річкою Дніпро. Сам атракціон досить доглянутий, спорядження порівняно нове, не потерте, без видимих дефектів. Будівлі та обладнання атракціону теж справляють доволі непогане враження.

Дорослий квиток на одну поїздку — 300 гривень, в тандемі з дитиною (загальна вага повинна бути менш 100 кг) — 450 гривень, пільгові категорії (школярі, пенсіонери, студенти, військовослужбовці ЗСУ) по буднях — 250 гривень.

Інструктори атракціону одягають на відвідувачів спеціальні системи, які приєднують до роликової каретки, розташованої на натягнутому між двома берегами тросові. Працівники по обидва боки узгоджують свої дії по рації, і тільки тоді запускають відвідувачів у політ над річкою.

За словами Ольги, інструкторки атракціону, зазвичай, відвідувачів у них досить багато. На вимогу показати документи, які засвідчують безпечність атракціону, співробітники показали журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці. До атракціону підійшла ще пара відвідувачів — Микола з дівчиною Альоною.

— Були на “Мотузковому парку”, дуже сподобалось, — каже Микола.– Купа емоцій, адреналіну. Зараз ось йдемо далі, на цей атракціон. Я взагалі тут живу, буваю на атракціонах часто, все дуже подобається. А дівчина приїхала, проводжу для неї екскурсію.

«Мотузковий парк» також розташований на території старого парку. Він цікавий тим, що тут можна себе відчути справжнім скалолазом. Співробітники одягають на відвідувача альпіністську систему, за допомогою якої можна лазити по деревах, чіпляючи карабін на натягнуті мотузки.

Ціни залежать від рівня складності і складають від 50 до 140 гривень в будні дні і від 60 до 160 –у вихідні.

Цей атракціон також має доволі доглянутий вигляд, співробітники відволікаються від роботи лише тоді, коли на мотузках немає відвідувачів, до роботи своєї ставляться досить уважно. Спорядження, обладнання і мотузки атракціону обслуговуються і мають надійний вигляд. За словами працівників, атракціон регулярно перевіряють на безпечність, показали сертифікат відповідності вимогам безпеки.

На “Мотузковий парк” прийшли відвідувачі Ірина з сином Владом.

— Ми не місцеві, тут перший раз, — розповіли вони. — Самі ми з Херсону. Дуже добре, мені подобається цей парк. Малому теж дуже подобається тут лазити по мотузках, на інші атракціони він не хоче. Був в тирі, стріляв, але найбільше подобається тут.

На острівній частині парку Шевченка атракціонів більше. Одразу відвідувачів зустрічає ціла група атракціонів, які обслуговує одна каса. Атракціони, скоріш для дітей молодшого віку. На вигляд недостатньо доглянуті, будівлі, здається, не оновлювались вже більше тридцяти років і навіюють тужливий настрій. Касир на питання про документи відповідності безпеці відповіла, що вони є у адміністратора, але його сьогодні немає на роботі.

Одна з перлин парку – «Колесо огляду», на перший погляд, досить добре функціонує, як і десятки років тому. Вартість одного кола — 60 гривень, двох — 80 гривень. З верхньої частини колеса відкривається захоплюючий вигляд на річку Дніпро, наше місто і парк Шевченка. Але вже при більш детальному огляді зблизька видно, що елементи конструкції давно не фарбувались, хоча болти кріплень на вигляд доволі надійні і товсті, але вже трохи іржаві. Всі місця тертя і кочення щедро змазані солідолом, тому не чути жодного металевого скрипіння. Колесо крутиться тихо. Зі слів касира, атракціон кожного ранку перевіряє і за потреби обслуговує механік. Запускається колесо лише після того, як він дасть на це дозвіл. На вимогу показати документи відповідності техніці безпеки нам відповіли, що  вони, лежать поруч — в будівлі атракціону “Автодром”.

«Веселі гірки» — доволі доглянутий атракціон у вигляді дитячого потяга, який швидко їздить по колу. Ціна за три хвилини поїздки –70 гривень, дітям до п’яти років — 30 гривень. І будівля оператора, і сам атракціон пофарбовані недавно, фарба свіжа. Оператор атракціону сказав, що документи відповідності безпеці також знаходяться в будівлі “Автодрому”.

На атракціон прийшли відвідувачі — Ольга з внучкою Надією.

— Ми взагалі тут рідко буваємо, — розповіли вони. –  Частіше гуляємо в парку “Зелений Гай”, ми там живемо. Тут були років п’ять  чи чотири тому.

Відвідувачам атракціон здався досить надійним, тому і не було жодної перестороги перед тим, як на ньому кататись. Хоча, на будівлі оператора і вказано, що батьки мають самі оцінювати ступінь безпеки атракціону відповідно до особливостей їхніх дітей.

За матеріалами Наше Місто.

Слідкуйте за подіями в наших групах