Постать Лазаря Глоби, без перебільшення, одна з найлегендарніших та загадкових в історії Придніпров’я. Козак мав 4 млини та 2 великі ділянки, з яких зробив сади. Зараз це парки, якими подовжують насолоджуватись дніпряни. Хто ж такий Лазар Глоба та чому поява його пам’ятника здивувала українців?
Анастасія Каюда, журналістка: «У цьому парку велелюдно щодня. Але не усі знають кому саме встановлена ця скульптура. А між тим, монумент тут стоїть уже півстоліття».
«Кажуть, що він був козаком, але насправді він був… на сучасний манер це зветься полковник армії Катерини».
Козака з дубом встановили у 1972 році. Це робота скульптора Курильова. Відливали фігуру по фрагментах з металу. Триметровий пам’ятник заважив понад чотири тонни. Над ним розкинув свої гілки дуб-велетень. Відкриття монумента здивувало усіх!
Максим Кавун, кандидат історичних наук, завідувач відділу Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького: «Цей пам’ятник в радянський час я би назвав найліричнішим в Україні. Бо такого, щоб ставили пам’ятник не партійному діячеві чи герою війни, а людина саджає дерево, старий козак, взагалі таке було не характерно для 70-х».
Як виглядав Лазар Глоба — не зберіглося жодного малюнку. Народився козак, попередньо, на Черкащині. Як з’явився у нашому місті — теж історична загадка. Жив спочатку навпроти Монастирського острова. Мав 4 млини і велику ділянку. Потім Глоба усе продав і перебрався на територію теперішнього парку, де висадив великий фруктовий сад.
Максим Кавун, кандидат історичних наук. Завідувач відділу Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницьког: «Відомо що він остаток життя провів саме на цьому місці, тобто тут був його зимівник — це доведено, і була його могила. Перший пам’ятник Глобі встановлено на початку 19 століття. Це був такий невеличкий обеліск і був такий лаконічний напис російською мовою «Запорожцу Глобе, оснавателю сада». На жаль цей пам’ятник в радянський час зник».
Зараз — це єдиний пам’ятник Глобі в Україні.
«Похований в цьому місті біля дубу, посадженому його руками. Ця плита покладена 50 років тому, вона має такий символічний текст, який не во всьому підтверджується істориками. Ми не знаємо скільки років було Лазарю Глобі, і дуб не посаджений його руками, він трошечки молодший».
Історики стверджують: могила легендарного козака знаходиться саме у центральному парку. Щоправда, ніхто не знає де. Розкопки не проводилися.
За матеріалами Дніпро TV