Про Дніпро: чому у місті з’явилася вулиця Вільного Козацтва

  • Категорія:
  • Новини

Під час останнього перейменування рішенням Дніпровської міської ради на мапі міста з’явилася вулиця Вільного Козацтва.

Про це повідомляє Відкритий із посиланням на громадського діяча Сергія Волинця.

Що таке Вільне козацтво

Це національні добровольчі військові загони, які діяли в Україні у 1917-1918 роках. Були формуваннями територіальної самооборони. Туди вступали робітники, селяни, торговці, студенти, інтелігенція. Вільні козаки боролися з анархією та бандитизмом, воювали проти більшовиків. Восени 1917 року у країні їх налічувалося до 60 тисяч. 5 квітня 1918 року Вільне козацтво було ліквідовано. Проте значна частина козаків зброю зберегла. Згодом вони увійшли до складу Армії Української Народної Республіки, стали ядром антирадянського повстанського руху у 1918-1922 роках та основною силою у Другому Зимовому поході.

Вільні козаки на Дніпропетровщині

Були вони й у нашому регіоні. Рух очолювали Михайло Омелянович-Павленко, брати Горобці, Роман Самокишин, Іван Ніколаєнко, Володимир Білоус-Савченко, Федір Сторубель. На початку 1918 року у Дніпрі робітничий курінь Вільного козацтва налічував 700 осіб, в Амур-Нижньодніпровську (тоді окреме місто) – близько 200, у селах Діївка, Сухачівка, Нові Кодаки – ще 200 вільних козаків. Були вони також у Новомосковському та Верхньодніпровському районах. У січні 1918 року підрозділи Вільних козаків намагалися зупинити в районі станції Ігрень і залізничного мосту через Самару більшовиків, що наступали на Дніпро з боку Синельникового та Іларіонова. Брали вони участь у боях з більшовиками в Амур-Нижньодніпровську.

Що відомо про цю вулицю

Вулицю проклали у 1890-х роках. Спочатку вона називалася Межова, оскільки відразу за нею починалися поля. Потім у 1930-х роках її перейменували на Ленінську, у 1952 році – на Бібліотечну. У середині 1960-х вулицю назвали на честь начальника карного розшуку АНД району міста Петра Артюшенка, який загинув у 1923 році.

За матеріалами Відкритий.

Слідкуйте за подіями в наших групах