- 1693 – померла Мадам де Лафаєтт, французька письменниця, авторка одного з перших романів у літературі “Принцеса Клевська” (330 років);
- 1709 – за наказом Петра I зруйновано Запорізьку (Чортомлицьку) Січ (314 років);
- 1889 – народився Ігор Сікорський , українсько-американський інженер (авіаконструктор) і підприємець, уродженць Києва (134 роки);
- 1926 – народився Майлз Девіс, американський джазовий музикант (97 років);
- 1963 – в Аддис-Абеба (Ефіопія) засновано міжнародну міжурядову Організацію Африканської Єдності, з 2002 року – Африканський Союз, що об’єднує 55 держав Африки (60 років).
У 1881 році у с. Романкове Катеринославської губернії (нині – територія м. Кам’янське) народився Олексій Коваленко, поет, перекладач, колекціонер, лікар-терапевт за фахом, перекладач “Слова про Ігорів похід” українською мовою, автор спогадів про Д. Яворницького. У 1902 році він закінчив фельдшерську школу у Катеринославі, у 1928 році – Катеринославський (Дніпропетровський) медичний інститут, працював лікарем у Кам’янському. У 1914 році разом із Марією Грінченко видав переспів Панаса Мирного “Слово о полку Ігоревім”, у 1954-му році – зробив власний переспів (142 роки).
У 1899 році народилась Олена Шпота (селище Мануйлівка, нині частина міста Дніпро), дніпропетровська письменниця – поетеса, прозаїк, журналістка, педагог. Після закінчення жіночої гімназії Надії Тіблен (нині – школа № 21) у Катеринославі О. Шпота вчителювала, багато працювала в “Просвіті”. Вірші та оповідання друкувала у періодиці, також вийшли окремі збірки. Загинула в Дніпропетровську у 1943 році (124 роки).
У 1926 році помер Симон Петлюра, український громадський і військовий діяч, глава Директорії УНР, головний отаман армії УНР, на честь якого названа одна з вулиць Дніпра (97 років).
У 2016 році відкрито вуличну експозицію “Шляхами Донбасу” на площі Соборній (7 років).
25 травня у світі відзначають:
- Тиждень солідарності ООН з народами несамоврядних територій (він цьогоріч триватиме з 25 по 31 травня);
- Всесвітній день щитовидної залози;
- Міжнародний день Африки.
А в Україні сьогодні такі свята:
- День Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (святкують з 2021 року);
- День філолога;
- Вознесіння Господнє за юліанським календарем.
У Кембриджі (США) сьогодні пройде 372-а церемонія вручення дипломів Гарвардського університету випускникам за участю актора, режисера Тома Хенкса.
А у режимі онлайн відбудеться польсько-українська конференція “Читання задля демократії” за участю міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка та європейського комісару з інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді Марії Гебріели.
У Львові стартує щорічна подія – Lviv Media Forum 2023. Захід триватиме до 27 травня.
У Києві, у КВЦ Парковий, відбудеться благодійна вечеря за участю Олександра Пономарьова та Михайла Хоми.
Також у Києві 25 та 26 травня триватиме 15-й щорічний Київський Безпековий Форум “За Нашу і Вашу Свободу. Fighting for NATO” щодо набуття членства України в НАТО.
У Івано-Франківську з великим концертом, який відбудеться у рамках всесвітнього туру, виступить гурт Океан Ельзи.
У Вінниці з 25 по 28 травня триватимуть дні винної культури Vinnytsia Wine Days.
У Києві, у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, стартує проєкт “Сила крихкості”, в межах якого буде презентована виставка керамічних панно відомої художниці-керамістки Ольги Рапай. Проєкт триватиме до 25 серпня.
У Дніпрі сьогодні відбудуться такі культурні події:
- концерт гурту “LATEXFAUNA” у Stage Music Hall;
- прем’єрний показ фентезійного сімейного фільму “Русалонька” у міських кінотеатрах.
За народними повір’ями:
- ясна ранкова зоря – до жаркого погожого літа;
- якщо горобина густо цвіте, то буде хороший урожай льону і вівса;
- соловей голосно співає – до потепління;
- якщо ранок теплий і сонячний, літо буде посушливе;
- похмурий ранок – до холодного і дощового літа;
- сині хмари ввечері обіцяють зміну погоди;
- соловей всю ніч співає – на хорошу погоду.